V pátek 19. dubna se v irském Dublinu uskutečnilo zasedání neformální skupiny států tzv. Digital9+. Účastníci jednali o roli vlivu digitální legislativy EU na inovace nebo o přístupu k AI sandboxům. V rámci společného obědu se zástupci skupiny tzv. Business9+ představil náměstek místopředsedy vlády pro digitalizaci Ondřej Profant Priority ČR pro Evropské digitální politiky 2024-2029. Na jednání bylo také přijato společné prohlášení Digital9+, které mj. zmiňuje důležitost koherentní digitální regulace.

Dnes proběhlo zasedání neformální skupiny států Digital9+ (D9+), která zahrnuje podobně smýšlející členské státy EU, které se zaměřují na výměnu dobré praxe a prosazuje zkoordinovaný postoj a přístup v rámci evropských jednání. Na zasedání česká delegace zdůraznila význam koherentní a efektivní implementace digitální regulace v EU, mj. vyplývající z nařízení o digitálních službách (DSA).  Diskutovalo se také o přístupech členských států k implementaci evropských nařízení v oblasti kyberbezpečnosti, datové ekonomiky nebo umělé inteligence. Diskuze probíhaly také  o roli spolupráce na národní i evropské úrovni v rámci různých pracovních výborů či skupin, která je společně s dostatečně zkušenými odborníky klíčová pro efektivní implementaci evropské legislativy. Důležitou součástí diskuze byl také důraz na podporu malých a středních podniků a opatření, která mohou přispět k tomu, aby pro ně minimalizovala nadměrnou administrativní zátěž. 

Druhým tématem, ke kterému se členové D9+ vyjadřovali, bylo téma AI regulatorních sandboxů, jejichž cílem je umožnit poskytovatelům AI systémů jejich testování a zároveň by v rámci sandboxů mohli získat další konzultační a poradenské služby. Jejich zřízení nově členským státům bude ukládat Akt o umělé inteligenci. Tyto sandboxy mohou vznikat jako zcela nové v každém státu samostatně, nebo být i předmětem spolupráce mezi členskými státy EU. Jejich utváření může také pomoci inovacím a zvýšení konkurenceschopnosti tím, že poskytují potenciálním poskytovatelům systémů AI možnost vyvíjet, trénovat, ověřovat a případně je také testovat v reálných podmínkách. To může inovativním firmám umožnit snadnější přístup k financování a ke snížení jejich administrativních a transakčních nákladů, což je klíčové zejména pro malé a střední podniky. 

”Dnes jsme partnerům představili priority Česka v oblasti digitálních politik pro období příští Evropské komise. Hlavní myšlenkou je, že se nyní potřebujeme především zaměřit na  kvalitní implementaci dojednaných předpisů. Dalším tématem byla společná deklarace D9+. Ta obsahuje výzvu k stabilnímu právnímu rámci, který respektuje lidská práva a evropské hodnoty. Důležité je také propojit digitální a zelenou tranzici tak, abychom naše snahy sjednotili a dosáhli dobrých výsledků. V rámci diskuze k otevřené strategické autonomie je pro nás mj. důležité zohlednit potenciál open-source řešení.” uvedl náměstek místopředsedy vlády pro digitalizaci Ondřej Profant. 

Na závěr setkání měli účastníci na společném obědu možnost diskutovat i se zástupci skupiny B9+ o společných prioritách v oblasti digitální politiky. V rámci diskuze představil náměstek Profant priority ČR v této oblasti pro další období v kontextu voleb do Evropského parlamentu  a zdůraznil důležitost další spolupráce mezi D9+ a B9+  i v dalším období.